У нашој школи је 19.05. 2026. године свечано обележен Дан школске економије, у присуству бројних гостију, родитеља, наставника, ученика и пријатеља школе. Била је то прилика да заједно прославимо рад, труд и успехе наше школске економије, која из године у годину расте и развија се.
Директорка школе је у свом говору посебно истакла пут развоја школске економије од периода престанка рада Пољопривредног комбината Београд, па све до данас и нагласила колико је важно што ученици данас имају могућност да кроз практичан рад стичу искуство и развијају своје вештине управо у оквиру наше школе. Говор директорке школе налази се у наставку текста:
“Поштовани гости, драги ученици, драге колеге,
У стручној школи, каква је наша Пољопривредна школа са домом ученика ПК „Београд“, теоријска знања су тек назнака знања без практичне вежбе и примене.
Због тога је нам императив да ученицима обезбедимо услове да кроз практичну наставу своја знања
интегришу у системе способности, умења, компетенција. У нашој школи обезбеђујемо услове за практичну
наставу и професионалну праксу за ученика образовних профила пољопривредне струке – пољопривредни
техничар, техничар хортикултуре и цвећар-вртлар. Надамо се, од следеће године, и образовном профилу
руковалац пољопривредне механизације.
Школска економија се развијала паралелно са развојем школе. У време оснивања и кроз дуги период
развоја када је школа била уско повезана са ПКБ корпорацијом, пракса се одвијала на објектима и у
пољима корпорације. Како је, из разлога на који нисмо могли да утичемо, ПКБ нестајао са привредне сцене,
расла је свест о томе да морамо јачати и развијати нашу сопствену економију.
Развој школске економије није почео са нама, нити ће се са нама завршити. Свесни тога да смо само карика
у ланцу напретка, данас ћемо говорити о претходних шест година развоја школске економије.
Шта је то што смо урадили?
На почетку, у средини и на крају – увек људи – добра кадровска решења, тим квалитетних, стручних,
вредних и посвећених људи предвођених шефом економије.
Почели смо у време кад је све стало, у време епидемије Корона вируса. У претходних 6 година
реконструисани су сви пластеници, сваке године по један, добили смо као донацију Ротари клуба
савремени стакленик и он је основа за производњу квалитетног расада, добијали смо опрему и пластеник
из европских фондова. Проширили смо капацитете за производњу поврћа, формирали засаде јагода,
малина, купина, винове лозе, боровница. Уз претходно формирани воћњак, понос наше школе, формирали
смо и засаде трешњи, вишњи, лековитог и зачинског биља. Заштитни знак наше школе су расади
једногодишњег и вишегодишњег цвећа. Формирали смо модел расадника, дендро баште, копани су и
одржавани канали, прављени мостови, системи заливања, зелени зидови.. садило се, окопавало, заливало,
пратило, али и бринуло, сањало се… много рада, много зноја… али, ако земљи даш, од земље се и роди. А
ми нисмо сањали само да нам роди, сањали смо прилике за учење.. увек гледали најпре у наше ученике и
шта ће и како научити.. и да од нас науче да сањају, да верују, да буду упорни.. јер они су они који ће, кад
дође њихово време, исковати своје алке у ланцу напретка.
Наш велики циљ је да будемо лидер међу школама у области дигитализације пољопривредне производње
и примени информационих технологија у области пољопривреде. Желимо да нашим ученицима омогућимо
да стекну знање за будућност. Ово су почеци. Желимо да у будућности у нашим пластеницима видимо, на
пример, роботе који ће ласерски уклањати корове, који ће препознавати болести биљака и безбедно их
третирати. То је следеће поглавље. О том потом.
Где смо данас? Данас стојимо пред нашим првим дигиталним пластеником. Преко апликације се
аутоматски отвара систем вентилације и руководи системима заливања. Данас исказујемо захвалност на
ономе што смо до сада постигли. Захвалност ка нашим донаторима, сарадницима. Велико хвала!
Захвалност ка свим наставницима и ученицима који су уткали себе у ову економију и својим рукама из ове
земље створили биљке и плодове.
Посебно желим да истакнем наш Тим економије. Позивам шефа економије Љупка Кучука и помоћне
наставнике Веру Крстић, Мају Гроздановић и Жарка Обрадовића и желим да искажем захвалност коју је
тешко преточити у речи. Хоћу да знате да смо видели и рад и зној и посвећеност и стручност и одрицања.
Више пута сам поменула да наш циљ није само да нам из земље роди. Наш циљ су ученици, наш циљ је
образовање, наш циљ је да стварамо људе. Један ученик се у претходне четири године посебно истакао. Не
само радом, не само посвећеношћу, ни само вредноћом, ни само васпитањем. Све то и још много тога.
Једна душа коју су наше душе пригрлиле на начин да га сви осећамо као свог, као сина, пријатеља, као наду,
будућност.
Позивам Луку Томића, ученика 4-1 одељења. У име колектива и пољопривредне струке, имам част да ти
уручим поклон. Хвала Лука!
Позивам Луку да симболично отворимо дигитални пластеник. Нека буде на срећу и благословен, нека буде
наше обећање за будућност. “

Током свечане церемоније уручени су поклони шефу економије и свим радницима школске економије, као знак захвалности за њихов труд, посвећеност и свакодневни рад. Посебан поклон уручен је и матуранту Луки Томићу, ученику који је од прве године веома активан на школској економији и који је својим радом, залагањем и добротом оставио посебан траг у срцима свих запослених. Током година сви су га прихватили и пригрлили не само као ученика, већ као свог сина.


Круна овогодишње прославе било је свечано отварање дигитализованог пластеника, који представља још један велики корак у развоју наше школе и модерне наставе. Пластеник свечано су отворили директорка школе и Лука Томић, добитник награде за најбољег ученика.

Овај дан показао је колико заједништво, рад и улагање у знање могу да донесу велике резултате. Настављамо да растемо, развијамо се и градимо будућност заједно.





